FORENINGEN FOR DE FANTASTISKE GENRER
Science Fiction, Fantasy, Horror, Surrealisme, Superhelte, Eventyr, Fabler, Alternate History, Arthurian fantasy, Cyberpunk, Dark fantasy, Dimensionsrejser, Dystopi, First Contact, Future history, Gothic Romance, Heroic Fantasy, Mad Scientist, Magisk realisme m.m.m...
Interessegrupper
Formelle
Genre-grupper
Medie-grupper
Andre grupper
Nyheder fra 2009
- Himmelskibet nr.22
-

Himmelskibet nr. 22 er nu udkommet. Forside illustrationen er af Christian Wichmann, og nummeret indholder bl.a. vindernovellerne fra Fantastik novellekonkurrencen 2009.
19/11-2009
- Vindere af Fantastik novellekonkurrencen 2009
-
1. præmie: A.Silvestri / Atjuh!
Ungdomskonkurrencen: Karoline Brogaard / Ånden i Krukken
Hurtigskrivningskonkurrencen: Camilla Wandahl / 5 år for Sama29/9-2009
- Fantastik prisen 2009
-
Vinder af Fantastikprisen 2009 for bedste novelle udgivet i 2008 blev offentlliggjort på Fantasticon 2009. Vinderen er: A.Silvestri: "When the Music's Over".
10/9-2009
- Himmelskibet nr.21
-

Himmelskibet nr. 21 har science fiction i tegneserier som tema.
24/8-2009
- Ny server
-
Fantastik har nu taget den nye server i brug. Det betyder at der er kommet et nyt forum, som er forbundet til både mail-listerne og news (det gamle forum). Ikke alt kører dog perfekt endnu, men fejl vil blive rettet efterhånden som vi bliver opmærksom på dem og får tid til at rette dem. Senere på året vil der komme en helt ny hjemmeside.
1/7-2009
- Himmelskibet nr.20
-

Himmelskibet nr. 20 har en forside af Otto Frello, og indeholder også en artikel om maleren i anledningen af hans 85 års fødselsdag. Dette nummer er ikke kun et nummer af Himmelskibet, det indeholder også nr.11 af fanzinet Obskuriøst.
2/6-2009
- Himmelskibet nr.19
-

Himmelskibet nr. 19 er i denne uge blevet sendt rundt til foreningens medlemmer. Himmelskibet har med dette nummer fået nyt layout, hvilket vi håber I vil synes om.
Sammen med bladet er der blevet sendt informationer om den urafstemning der følger efter generalforsamlingen, en urafsteming der går på en vedtægtsænding ang. organisaringen af interessegrupperne. Læs om urafstemningen.4/4-2009
- Himmelskibet nr.18
-

Himmelskibet nr. 18 har været længe under vejs, men nu er det udkommet. Det der er kommet ud af ventetiden er et nummer på 80 sider, hvilket er det tykkeste nummer indtil nu. Nummeret er et superheltetema, og forsiden er illustreret af Jan Kjær.
Bladet bliver uddelt til arrangementerne i den kommende uge, og herefter sendt ud til resten af foreningens medlemmer.1/2-2009
- Fantastikprisen 2009
-
Fra og med 2009 vil foreningen Fantastik uddele en årlig pris for det bedste fantastik udgivet i Danmark. Medlemmer af Fantastik kan nominere op til fem ting i hver af følgende tre kategorier:
- Bedste novelle (udgivet første gang i 2008 på dansk)
- Bedste roman (udgivet første gang i 2008 på dansk)
- Bedste ”andet” (tegneserier, film, kunst o.a. udgivet i Danmark 2008)
Kategori 1 og 2 skal være originale danske tekster, altså ikke oversættelser. Nomineringerne skal være modtaget senest d. 15/4 2009. I løbet af april 2009 vil de fem der fik flest stemmer i hver kategori blive offentliggjort, og man kan herefter stemme på de nominerede tekster / værker.
I selve afstemningen kan både medlemmer af Fantastik og forhåndstilmeldte til Fantasticon 2009 deltage. Stemmesedlerne skal være modtaget senest 1/8 2009. Resultatet offentliggøres på Fantasticon 2009. Send nomineringerne til: pris2009
fantastik.dk Husk navn og adresse!30/1-2009 - opdateret 4/4-2009
- Fantastiks Novellekonkurrence 2009
-
Skriv en novelle i en af de fantastiske genrer, og send den ind til:
novelle2009
fantastik.dk
senest 1. juni 2009. (I txt, rtf eller Word 2000 format)Novellen skal være på max. 8000 ord og skal denne gang enten være fanfiktion eller en novelle som omhandler eller forholder sig til fan-fiktion. Dvs. den skal tage udgangspunkt i et velkendt univers fra bøger, film eller tv eller på en eller anden måde handle om denne form for fiktion.
Med fantastiske genrer menes at historien skal foregå i en verden der på en eller flere måder afviger fra den kendte.
Vinder(e) annonceres på Fantasticon 2009.
Er du under 20 år, når du sender historien ind, kan du vælge også at deltage i ungdomskonkurrencen. Du vil da deltage i to konkurrencer samtidig. Fantastik har ret til at trykke indsendte historier indenfor et år efter konkurrencens deadline. De må ikke have været offentliggjort før. Husk navn og adresse!
30/1-2009
